حمایت مضاعف دولت برای شتاب‌دهی رشد علمی کشور

حمایت مضاعف دولت برای شتاب‌دهی رشد علمی کشور

حمایت مضاعف دولت برای شتاب‌دهی رشد علمی کشور

در شرایطی که با بزرگ‌ترین تحریم‌ها مواجه هستیم حوزه دانش‌بنیان ما را به اقتصاد مقاومتی می‌رساند. جایگاه فعالیت‌های دانش‌بنیان همواره مشخص و حفظ‌شده است. دولت نیز همواره برای مضاعف کردن شتاب‌دهی رشد علمی کشور از حوزه دانش‌بنیان استفاده می‌کند.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس ضمن بیان مطالب فوق گفت: بودجه سال آینده فردا از طرف رئیس‌جمهور به مجلس ارائه می‌شود، در بودجه‌ای که دارای منابع عمومی ۴۰۷ هزار میلیارد تومانی است، بعد از اموری که به رفاه اجتماعی مانند مباحث بازنشستگی و پرداخت‌های حمایتی دولت نسبت به اقشار موردنظر کنار گذاشته می‌شود، بالاترین رقم بودجه کشور یعنی بالغ‌بر ۷۵ هزار میلیارد تومان به آموزش و پژوهش اختصاص داده‌شده است.

نوبخت خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط تحریمی و محدودیت صادرات نفت، رشد بودجه برای سال آینده محدود است؛ اما بااین‌وجود برای پارک‌های علم و فناوری رشد اعتباری ۷۲ درصدی در نظر گرفتیم. همچنین سازمان برنامه‌وبودجه با توافق‌هایی که با معاونت علمی داشته، اعلام آمادگی می‌کند؛ تمام فعالیت‌های عرصه علمی برای برخی پارک‌های علم و فناوری که ظرفیت کارشان بیشتر از رقم در نظر گرفته‌شده در بودجه کشور است را بدون محدودیت در نظر بگیرد یا درصدد کمتر کردن موانع درآید.

وی ادامه داد: بدون تردید آثار کمکی که در عرصه فناوری‌ صورت می‌گیرد و به پارک‌های علم و فناوری پرداخته می‌شود را در عرصه علم و اقتصاد کشور شاهد خواهیم بود. ضمن این‌که اقتصاد مقاومتی امروز به میزان دانش‌بنیان بودن دستاوردها وابسته است. متمرکز شدن بر سخت‌افزارها و توسعه زیربناها شرط لازم است اما کافی نیست. زیرساخت‌های کشور طی ۴۰ سال گذشته به حد کفایت ساخته‌شده و به‌اندازه نیاز توسعه پیدا می‌کند؛ اما این‌ها امروز در عرصه رقابت جهانی نمی‌تواند کمک‌کننده باشد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه با تأکید بر اقتصاد ایران که همواره با بدخواهی گروه‌هایی که نمی‌توانند رشد ایران را ببینند مواجه بوده است، افزود: در سال گذشته دچار تحریم‌هایی شدیم. در دهه ۹۰ که در هفتمین سال آن هستیم این دومین تحریم بزرگی بود که بعد از سال ۹۱ به اقتصاد کشور ما وارد شد؛ درنتیجه اقتصاد ایران باید به‌شدت در برابر تحریم‌ها مقاوم شود. بخشی که جدا از درون‌زایی و برون‌نگری می‌تواند این مقاومت را ایجاد کند موضوع دانش‌بنیانی و مردمی بودن این فعالیت‌ها است.

وی در راستای دستاوردهای پارک فناوری پردیس بیان کرد: بیش از ۱۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط بخش مردمی در این مجموعه صورت گرفته است. با مشاهده اقتصاد مقاومتی می‌توان مکان‌های مشابهی را به این منظور تعیین کرد. ضمن این‌که دولت به‌شدت از معاون جوان رئیس‌جمهوری سورنا ستاری حمایت می‌کند، امیدواریم دست‌اندرکاران پارک فناوری پردیس نیز بدانند که دولت همواره پشتیبان فعالیت‌های آنان است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری نیز در حاشیه این بازدید گفت: طی ۱۰ سال گذشته ایران توانسته از رتبه ۳۴ تولیدکننده علم در جهان به رتبه ۱۶ دست پیدا کند، در همین راستا پیش‌بینی می‌شود این رتبه امسال به ۱۵ در جهان برسد. کما ‌این‌که‌ ایران در حوزه‌هایی مانند علم نانو با دارا بودن رتبه ۴ در جهان پیشتاز است. کشور ما در حوزه‌های خاصی مانند بیوفناوری و سلول‌های بنیادی، هوافضا و علوم نو ضمن حفظ جایگاه اول منطقه به‌سرعت در حال رشد است.

ستاری خاطرنشان کرد: سال گذشته فروش شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان بوده است، همچنین تا پایان سال گذشته نیز بیش از ۳۰۰ هزار شغل مستقیم برای افراد تحصیل‌کرده در حوزه دانش‌بنیان ایجاد شد.

وی با تأکید بر این‌که حوزه دانش‌بنیان حوزه‌ای است که مردم در زندگی روزمره تأثیرات آن را شاهد هستند، گفت: فعالیت‌های حوزه فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی و دیگر حوزه‌ها ازجمله این موارد است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری ادامه داد: نیروی انسانی فوق‌العاده‌ای در ایران وجود دارد و چنانچه بتوانیم این نیرو را به زندگی روزمره بکشانیم و شیرینی توسعه علومی چون نانو و بایو را در زندگی روزمره خود احساس کنیم، امید برای رخدادهای مفید در کشور قابل‌تصور خواهد بود.

ستاری افزود: نکته مهم این است که بهترین اکوسیستم استارت‌آپی منطقه ایجادشده و طی چند سال گذشته توانسته‌ایم محیطی در حوزه استارت‌آپی کشور ایجاد کنیم که فعالان این عرصه با ایده‌های نو، زندگی مردم را تحت تأثیر قرار دهند. این اقدام را می‌توان تزریق شیرینی علم در جامعه دانست.

وی با اشاره به این‌که آینده‌ای روشن دیده می‌شود، گفت: ما در ایران نیازمند یک محیط کسب‌وکار نو هستیم تا موجب رویش ایده‌های نو شود، عرصه‌ای که تا امروز به‌خوبی در آن پیش رفته‌ایم.

ستاری همچنین خاطرنشان کرد: امروز نمایشگاه مشترک «تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل» با همکاری وزارت علوم و وزارت بهداشت فعالیت خود را آغاز می‌کند. در این نمایشگاه شامل فناوری‌های ایرانی برای ساخت آزمایشگاه‌ها عرضه می‌شود.

وی با اشاره به این‌که حدود ۹ هزار دستگاه های‌تک در این نمایشگاه عرضه می‌شود، بیان کرد: تا امروز نمایشگاهی با این وسعت در ایران نداشته‌ایم. نکته مهم جهت‌گیری فوق‌العاده‌ در اقتصاد است که از ابتدای این دولت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان ایجاد شد و نتایج آن را امروز شاهد هستیم.

در ادامه، ریئس سازمان برنامه و بودجه از شرکت نوسا، یکی از شرکت‌های دانش بنیان عضو پارک فناوری پردیس بازدید و با توضیحات مدیرعامل با فعالیت‌ها و دستاوردهای این شرکت نیز آشنا شد.

منبه: پارک فناوری پردیس

لینک خبر

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 9 =

نوشته های مرتبط

برگزیده برترین جایزه فناور در کشور عضو پارک فناوری پردیس

برگزیده برترین جایزه فناور در کشور عضو پارک فناوری پردیس

در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که با حضور معاون اول رییس‌جمهور، معاونعلمی و فناوری رئیس‌جمهور، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد از۱۸ پژوهشگر،  ۵ فناور برگزیده کشور و۵ نفر از استانداران حامی فناوری و پژوهش در کشور تجلیل به عمل آمد که دکتر عباس شاهمرادی، مدیرعامل شرکتآرا پژوهشازپارکفناوریپردیس نیز به عنوان فناور برتر انتخاب شدند. سید عباس شاهمرادی زواره، مدیرعامل شرکت آرا پژوهش، یکی از شرکت‌های پارک فناوری پردیس است که امروزتوانست پس از سال‌ها تلاش و کوشش جایزه برترین فناور کشور را دریافت کند.…خواندن ادامه

کلیدواژه خود را وارد کنید