بیزینس پلن PB و مدل کسب و کار Business Model

امروزه میدانیم که داشتن یک ایده خوب و سرمایه کافی، شرط لازم شروع یک کسب و کار موفق هست اما شرط کافی نیست، داشتن یک برنامه­ریزی دقیق با توجه به شرایط اقتصادی، کسب اطلاعات دقیق و علمی از بازار هدف، رقبا و منابع مختلف مورد نیاز از ضروریات موفقیت در کسب و کار است، فلذا هر کسب و کار برای اجرایی شدن باید دنبال تدوین طرح کسب و کار خود باشد که طی آن یک چشم انداز کلی از کسب وکار، خط مشی های ایجاد و توسعه­ی ایده، خدمات و محصولات، اهداف و و جه تمایز صاحب ایده را مطرح نماید، چرا که یک طرح کسب و کار خوب، نشان دهنده تسلط و اشراف کامل صاحب کسب و کار به تمام ابعاد کار است و این موضوع می­تواند حامیان و سرمایه­گذاران را در تصمیمات آتی شان رهنمون سازد.

مدل کسب و کار بررسی ساده‌ی هزینه‌ها و مخارج شما و مقدار پولی است که می‌توانید برای محصول یا خدمات خود مطالبه کنید. یک مدل کسب و کار موفق فقط باید از مشتریان پولی بیشتر از هزینه‌های تولید محصول خود را بگیرد.

ماهیت مدل کسب و کار توصیف نحوه‌ی پول درآوردن در کارتان است. تبیین اینکه چطور ارزشی را با قیمتی مناسب به مشتریان خود ارائه می‌دهید.

مدل‌های کسب و کار در ساده‌ترین اشکال خود در سه بخش جای می‌گیرند:

  • هر آنچه برای ساختن چیزی لازم است : طراحی، مواد خام، تولید، نیروی کار و غیره.
  • هر آنچه برای فروختن چیزی لازم است : بازاریابی، توزیع، خدمت‌رسانی، و پردازش فروش.
  • مشتری چگونه و برای چه چیزی پرداخت می‌کند : قیمت‌گذاری راهبرد، مدل‌های پرداخت، زمان‌بندی پرداخت و غیره.

بیزینس‌پلن سندی است که در آن شرح یک تجارت، محصولات یا خدمات آن، نحوه کسب درآمد، رهبری و نیروی انسانی، تأمین اعتبار آن، مدل عملکرد آن و بسیاری دیگر از جزئیات ضروری برای موفقیت درج می‌شود. یک بیزینس پلن در ساده‌ترین شکل، به‌ عنوان یک راهنما و یک نقشه راه برای کسب‌ و کار شما است که اهداف و جزئیات نحوه برنامه‌ریزی شما را برای دسترسی به اهدافتان مشخص می‌کند.

تفاوت بیزینس پلن و بیزینس مدل چیست؟

بیزینس مدل مانند نقشه‌ای است که می‌توانید آن را به دیوار اتاقتان بزنید و هر روز صبح با یک نگاه به آن کارتان را شروع کنید.

اما بحث بیزینس پلن کمی متفاوت است. بیزینس پلن یک پرونده کامل، با تمام جزئیات، از تمام فعالیت‌هایی است که قرار است در کسب و کارتان انجام دهید.

شرکت سنجش با هدف کمک به صاحبان ایده و کسب و کار یا سرمایه­گذاران برای اطلاع از جوانب مختلف پروژه و پیشرفت آن، ایجاد یک چهارچوب منطقی و حساب شده تا توسعه­ی ایده، ایجاد سندی برای معرفی طرح و ایده به خواهان احتمالی طرح و همچنین ایجاد معیاری برای سنجش وضعیت واقعی ایده یا کسب و کار پا به عرصه تدوین طرح و مدل کسب و کار نهاد و تاکنون بیش از 500 طرح کسب و کار، حدود 300 خلاصه طرح کسب و کار، بیش از 1000 خلاصه مدیریتی طرح­های فناورانه را با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بنیاد ملی نخبگان، پارک فناوری پردیس، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، صندوق نوآوری و شکوفایی و مجموعه­ای از شرکت­های خصوصی ارایه کرده است.

single_project