ارزیابی تسهیلات صندوق­های حاضر در اکوسیستم فناوری

طبیعتا با توجه به تنوع و تعداد شركت های دانش‌بنیان، به‌ویژه شركت های نوپا كه آشنایی زیادی با محیط كسب‌وكار ندارند و احتمال شكست آن‌ها بسیار زیاد است، نظارت و پرداخت چندمرحله ای، امری ضروری و الزامی محسوب می شود.

مزیت صندوق ها نسبت به بانک ها چیست؟

تسهیلات صندوق­ها نسبت به بانك‌ها از مزایایی از قبیل نرخ ترجیحی وام (كاهش نرخ بهرۀ تسهیلات از 20 به 17، از 17 به 14، از 14 به 12 درصد و از 12 به 11 درصد و كاهش نرخ لیزینگ به 9 درصد) در حال حاضر بانك‌های كشور تسهیلات مختلف را با نرخ بهره‌ای بیش از 20 درصد پرداخت می‌كنند.

ساده‌تر بودن تضامین اخذ شده از شركتهای دانش بنیان در صندوق نسبت به بانك ها،60 درصد از شركت‌های دانش‌بنیان، شركت‌های نوپایی هستند كه عمدتاً شرایط لازم برای دریافت تسهیلات از بانك‌ها را ندارند. صندوق نوآوری و شكوفایی به‌منظور تسهیل تأمین منابع مالی در مقایسه با بانك‌ها تضامین ساده‌تری (مانند چك و سفته) از شركت‌های دانش‌بنیان اخذ می‌كند.

حذف محدودیت‌های بانكی از دیگر مزیتهای صندوق به بانك ها است، تسهیلات صندوق بدون نیاز به آوردۀ نقدی و سپرده گذاری و نیز با دورۀ بازپرداخت طولانی‌تر نسبت به بانك‌ها پرداخت می‌شود.

ارائۀ تسهیلات به طرح هایی با ریسك زیاد از سوی صندوق صورت می گیرد، طرح‌های توسعۀ فناوری با ریسك زیادی همراه هستند، ازاین‌رو نهادهای مالی مانند بانك‌ها تمایلی به ارائۀ تسهیلات برای این طرح‌ها ندارند.

نرخ سود در صندوق به صورت ساده محاسبه می شود و نه به صورت مركب، كوتاه‌تربودن زمان دریافت تسهیلات صندوق برای شركتهای دانش بنیان نسبت به بانك ها از دیگر مزایای صندوق به بانك ها است، مدت زمان لازم برای ارزیابی و تصویب تسهیلات، پس از تكمیل مدارك شركت‌های دانش‌بنیان، به‌طور میانگین 3 ماه است.

به جرأت می‌توان ادعا كرد كه صندوق مشكل ضمانت‌نامۀ شركت‌های دانش‌بنیان به‌ویژه شركت‌های دانش‌بنیان نوپا را حل كرده است، حمایتهای صندوق در حوزۀ ضمانت نامه های مورد نیاز شركت های دانش بنیان به دو روش صورت می‌گیرد، یكی سپرده‌گذاری منابع صندوق نزد بانك ها به صورت اهرمی و صدور ضمانت نامه بانكی با وثایق چك و سفته و ودیعه حداقل 5 درصد به پشتوانه منابع صندوق وبا پذیرش بخشی از ریسك توسط صندوق است.

روش دوم صدور مستقیم ضمانت نامه های خاص و غیربانكی مانند ضمانت اعتباری و ضمانت تضمین فناوری است .

صندوقها از توانمندی‌های نهادهای تخصصی مرتبط در ارزیابی طرح ها استفاده می‌كند که در این راستا شرکت سنجش فناوری خاورمیانه پس از پشت سر گذاشتن فرایند عضویت در شبكۀ كارگزاران صندوق، به‌عنوان یكی از كارگزاران صندوق در این شبكه فعالیت كرده و ارزیابی تخصصی (فنی، مالی، اقتصادی، بازار)‌طرح‌ها‌را‌انجام‌میدهد.

شرکت سنجش فناوری خاورمیانه در ارزیابی همه طرح های ارجاع شده از صندوق ها از مشاوران تخصصی درحوزۀ فناوری مربوط به طرح استفاده می‌كند.

ارزیابان نیز از میان اساتید دانشگاه و صنعت انتخاب می شوند كه سال ها تجربه و تخصص در حوزۀ مرتبط با طرح دارند، ارزیابی تخصصی و دقیق طرح‌ها، یكی از قوت‌های صندوق درمقایسه با بانك‌ها است، طی این فرآیند ارزیابی، توانمندسازی شركت‌های كوچك ونوپا نیز صورت می‌گیرد وشركت‌ها با نحوۀ نگارش طرح توجیهی ومطالعات امكان‌سنجی و الزامات آن آشنا می‌شوند و ازمشاوره‌های لازم دراین زمینه نیز بهره‌مند می‌شوند.

شركت سنجش فناوری خاورمیانه با توجه به شناختی که از یک طرف نسبت به ساختار، ملزومات و حوزه های تامین مالی سازمانها و نهادهای مالی و حمایتی کشور در بخش های مختلف تأمین مالی بنگاههای دانش بنیان و از طرف دیگر نسبت به نیاز بنگاهها به منابع مالی در مراحل مختلف چرخه عمر خود دارد، در حوزه مشاوره تأمین مالی پروژه های دانش بنیان آمادگي داشته تا با تعیین نوع و جايگاه طرح، حوزه فعالیت و نیاز صاحب طرح، نوع تامین مالی اعم از بلاعوض، وام قرض الحسنه، مشارکت مدنی و سرمایه گذاری خطرپذیر به ارائه مشاوره در این زمینه بپردازد.

با توجه به اینکه یکی از اهداف مهم شرکت سنجش فناوری خاورمیانه مشاوره تامین مالی می باشد برای نائل آمدن به این هدف با صندوق های مختلفی همچون صندوق نوآوری و شکوفایی و ... بعنوان کارگزار در راستای رفع نیاز شرکت های دانش بنیان با بررسی وضعیت شرکتها و صحت سنجی در این زمینه همکاری می کند.

single_project