رویداد توانمندسازی راهبردی نوآوران جوان
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۱/۲۷
دسته بندی : برچسب ها :

آخرین رویداد توانمندسازی راهبردی نوآوران جوان برگزار شد

آخرین رویداد اولین دوره طرح توانمندسازی راهبردی نوآوران جوان که با همکاری بنیاد ملی نخبگان و ستاد توسعه فرهنگ علم ، فناوری و اقتصاد دانش بنیان با مدیریت مرکز توسعه کسب و کار فناوری پارک فناوری پردیس معاونت علمی از دی ماه سال گذشته آغاز به کار کرده بود ۵ و ۶ مردادماه برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طرح «توانمندسازی راهبردی نوآوران جوان» طرح جامعی متشکل از چند رویداد پیوسته برای ۱۰۰نوآور و مخترع از سراسر کشور است که در این دوره، مخترعان تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان آمادگی لازم به منظور ارتقاء از سطح ۳ به سطح ۲ را کسب می کنند.

این طرح که با کارگزاری مرکز نوآوری یاس ، از شرکت های عضو پارک فناوری پردیس معاونت علمی در دی ماه سال گذشته شروع شده بود در قالب ۳ رویداد و یک پنل به منظور توانمند کردن مخترعین در بازار کار و تجاری سازی محصول و حضور در بازارهای داخلی و بین المللی روزهای پایانی خود را پیش رو دارد.

 

ترنج، توانمندسازی راهبردی نوآوران جوان

محمد حسین عسکری مدیر مرکز توسعه کسب و کار فناوری پارک فناوری پردیس معاونت علمی در توضیح بیشتر در مورد این طرح گفت: تا سال های گذشته مخترعین برای کسب شاخص های بنیاد ملی نخبگان برای رفتن از سطح ۳به سطح ۲ شخصا اقدام به گذراندن دوره های مربوطه می کردند البته بنیاد هم به این افراد مبالغی را پرداخت می کرد اما متاسفانه چون این شیوه کارایی و هدفمندی لازم را نداشت معمولا این ارتقا و فرایند تبدیل ایده به شرکت انجام نمی‌شد، از این رو بنیاد ملی نخبگان بر آن شد تا با کمک پارک فناوری پردیس طرح “توانمندسازی راهبردی نوآوران جوان” را با عنوان طرح “ترنج” به منظور کسب توانمندی هایی در حوزه توسعه فردی و تجاری‌سازی اختراعات مخترعان برگزار کند.

 

کارگاه ها و پنل های تخصصی این دوره

 

وی در ادامه به مباحث قابل ارائه در این رویداد اشاره کرد و گفت: سومین رویداد این دوره در ۵ و۶ مرداد برگزار شدکه در این رویداد کارگاه‌های آشنایی با بازار دارایی فکری، حسابداری در شرکت های نوپا، بیمه و مالیات، هوش مالی و تدوین طرح کسب و کار ارائه شد.

عسکری تاکید کرد: پنل های مشاوره برای مباحث مربوط به طراحی صنعتی، اخذ مجوز و گواهینامه، مدل کسب و کار، تجاری سازی ، فرایند دانش بنیان شدن و پنل فن بازار ملی ایران از دیگر برنامه‌های مورد نظر در این رویداد بود.

 

مرکز نوآوری یاس،کارگزار اجرایی پارک

عسکری در ادامه به نقش مرکز نوآوری یاس به عنوان کارگزار این طرح اشاره کرد و گفت:  مرکز نوآوری یاس یکی از مجموعه های مستقر در پارک فناوری پردیس است که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ آغاز کرده و در این طرح با توجه به رویکرد پارک در استفاده  از تمام توانمندی های شرکت های عضو مسئولیت برگزاری این رویدادها را به عهده گرفته است.

 

آینده ای به وسعت توانمندسازی همه مخترعین

مدیر این مرکز در پاسخ به این سوال که آینده این طرح و دوره های بعدی را چگونه پیش بینی می کنید، گفت: مساله حائز اهمیت این است که بدانیم روند این طرح فقط محدود و منتهی به برگزاری یک دوره  و توانمندسازی تنها ۱۰۰نفر نخبه نیست، این طرح یک فرایند متشکل از چند رویداد و برخی برنامه های راهبردی و حجم متناسبی از آموزش ها است، در این طرح هم افزایی بین مخترعین شکل می گیرد و سازوکار درستی برای رسیدن به این مهم شکل گرفته است. وی تاکید کرد: این طرح با مذاکرات و جلسات زیادی توسط کارشناسان در یک قالب جدید طراحی شده و حتما قصد داریم در ادامه با توجه به تجارب به دست آمده در این دوره، طرح را تکامل داده و کاربردی‌تر اجرا کنیم.

وی ادامه داد: مثلا برای حذف برخی هزینه ها و رفت و آمدهای مخترعین و نخبگان از شهرستان ها به تهران قصد داریم برخی از بخش ها مانند  تدوین نسخه توانمندسازی و تجاری سازی طرح ها را، در بسترهای مجازی انجام دهیم.

عسکری همچنین به توسعه و تسری این طرح به سایر سطوح بنیاد اشاره کرده و گفت: در حال انجام مذاکراتی با بنیاد ملی نخبگان هستیم که برای دوره های بعدی مانند ارتقا طرح‌های مخترعین از سطح ۲به ۱ و ایجاد شرکت های فناور و دانش بنیان بالغ نیز دوره هایی را تعریف و اجرا کنیم.

 

پنل تشویقی برای طرح های برتر

مدیر مرکز توسعه کسب و کار فناوری پارک فناوری پردیس معاونت علمی به آخرین برنامه اجرایی این دوره از طرح ترنج که احتمالا در شهریور ماه سال جاری برگزار می شود اشاره کرد و گفت: پنل تشویقی ارائه به سرمایه گذاران آخرین برنامه این دوره است که در حضور سرمایه گذاران، مخترعین منتخب، فرصت این را می یابند تا طرح خود را  برای سرمایه گذران ارائه کنند تا علاوه بر کسب این تجربه، شانس خود را برای جذب سرمایه گذار امتحان کند.

آخرین رویداد اولین دوره طرح توانمندسازی راهبردی نوآوران جوان با مدیریت مرکز توسعه کسب و کار فناوری پارک فناوری پردیس معاونت علمی و حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  ۵ و ۶ مردادماه برگزار شد.

 

برای ارسال دیدگاه، بهتر است ثبت نام کنید.